Odrůdy jahodníku: Zprávy

www.jahody.unas.cz

Změňte své záhony v bohatou úrodu. Mějte 2 kg/m2 velkých zářivě červených a zdravých plodů. Jde to, přečtěte si knihu JAK ODBORNĚ PĚSTOVAT JAHODY.

 Jahody na Facebooku

Poas

Valid XHTML 1.0 Transitional

Zprávy

Prognóza úrodnosti

vloženo: 28.1.2018 | Vladimír Holaň | Zprávy

Listopadové i prosincové teploty a nyní i v lednu se pohybují těsně nad nulou, přitom velmi často v rozmezí 4-10 °C, což je pro jahodník z pohledu tvorby květního základu velmi dobré. Právě ona teplota v rozmezí +4 až +10 °C společně s tzv. krátkým dnem světla po dobu minimálně 700 hodin je podmínkou tvorby květních základů a lze tak předběžně očekávat v letošním roce bohatou úrodu.
značka
Výslednou plodnost pochopitelně ovlivní ještě také výživa a ošetřování proti případným chorobám a škůdcům. Nicméně nasazení květů lze očekávat za výjimečně vysoké za posledních přibližně 5 let.


Členství v nadnárodní asociaci pěstitelů jahod

vloženo: 13.7.2014 | Vladimír Holaň | Zprávy

Od května 2014 se zvyšuje odbornost na jahody.unas.cz díky získanému členství v nadnárodní asociaci pěstitelů jahod NASGA (North American Strawberry Growers Association). Asociaci zastupují nejvyšší špičky z oblasti pěstitelů jahod z celého světa od Ameriky, Belgie, Nizozemska, Číny a další. Hlavním posláním jsou každoročně sponzorované projekty zaměřené na důležitou tématiku.

značka

Tradiční Newsletter informuje o aktuálním dění, zejména problematice v ochraně proti chorobám a škůdcům, seznamuje s novými technologiemi a podává srovnání mnoha odrůd včetně grafického znázornění. NASGA také patří mezi hlavní účastníky ISS symposií, které se konají jednou za čtyři roky po celém světě.


Únor - čas na jahodník ze semen

vloženo: 20.1.2014 | Vladimír Holaň | Zprávy

Pěstování jahod z výsevu je stále více oblíbenější. V zemích jako je Ukrajina, Francie a Holandsko je tento způsob dlouhou tradicí. Pěstují se tam odrůdy s označením F1: Beltran, Delician, Durban, Elan, Florian, Frisan, Gasana, Golan, Grandian, Loran, značka Merlan, Milan, Pikan, Roman, Rimona, Sarian, Tarpan, Temptation, Toscana a Tristan.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet výsev, můžete vybírat z tučně označených odrůd, ty jsou v ČR k dostání. Celý proces vypěstování sazenic vhodných pro výsadbu na záhon trvá od data výsevu 3 měsíce. Postup rozmnožování ze semen popisují celé 2 strany v publikaci, str. 51-52. Jedním z důvodů proč se rozhodnout pro výsev je zdravotní stav rostlin zcela bez chorob a škůdců. Kořeny jsou oproti běžně získaným sazenicím bohatší, protože se jim dostane více vzduchu v lehkém pěstebním substrátu.

Preventívní ošetření biofungicidem Supresivit (Trichoderma harzianum) proti houbové chorobě padání klíčních rostlin v dávce 1g/1 litr vody je jediným úskalím - zmíněná choroba napadá pouze klíčící rostliny. Výsledné sazenice mají bohatý kořenový systém.


Více informací pro VIP uživatelé

vloženo: 22.3.2013 | Vladimír Holaň | Zprávy

Od vzniku webové stránky jahody.unas.cz je nyní poprvé omezen přístup na vybranou stránku Experimenty . Prohlížet její obsah mohou pouze VIP značka uživatelé po zadání uživatelského jména a hesla. Cílem je poskytnout jim oproti ostatním čtenářům více informací v oblasti rozvoje technologií (zmlazování porostu, zahuštění trsu, technologie pěstování bez závlahy, posunutí plodnosti červnových odrůd a další).


Nová kniha o pěstování jahod

vloženo: 2.12.2012 | Vladimír Holaň | Zprávy

Před několika málo dny vyšla nová kniha "Jak odborně pěstovat jahody". Jejím cílem je posunout pěstování jahod zase o kousek dál. Knihy Tvoří ji kapitoly (morfologie a fyziologie, požadavky jahodníku, technologie pěstování, výživa, popis odrůd a péče o zdravotní stav), které vedou pěstitele tak, aby dosáhl sklizně v běžných podmínkách minimálně 2 kg/m2. Celou prezentaci publikace, včetně ukázek stran, si můžete prohlédnout zde. V předvánočním období můžete také využít výhodnou konečnou cenu včetně dopravy 299 Kč, platí pro prvních deset objednávek přijatých od 3.-16. prosince 2012.


Nejlepší jahody pro vaši zahradu

vloženo: 15.5.2012 | Vladimír Holaň | Zprávy

V aktuálním vydání časopisu Zahrada moje radost se na str. 26-27 dovíte, které odrůdy jsou nejvíce vhodné pro pěstování Titulni strana časopisu na zahrádkách. V záplavě sortimentu odrůd byly po pečlivém zvážení vybrány 2 stáleplodící a 4 červnové odrůdy, mezi nimiž jsou i nově dostupné na trhu. Při hodnocení bylo přihlédnuto k žádaným vlastnostem jako je chuť, celková atraktivita plodů, odolnost proti chorobám a vymrznutí. Dlouholetá pěstební zkušenost s více než 50ti odrůdami umožňuje pěstitelům seznámit se se 6ti nejperspektívnějšími.

Třetí číslo časopisu vychází 22.května, je určené na dva měsíce červen-červenec a lze ho pořídit v ceně 29 Kč. Publikovaný článek pro vydavatelství Bauermedia zpracovala paní Iveta Cichrová. Autor podkladových materiálů Vladimír Holaň.


Mrazové poškození sazenic

vloženo: 1.2.2012 | Vladimír Holaň | Zprávy

V těchto chladných dnech, kdy teplota spadla hluboko pod bod mrazu, dochází u jahodníku k poškození - vymrznutí. Logo Switch Na obrázku vertikálního průřezu srdéčka je pod terminálním pupenem se zárodkem listů (A) zřejmé trvalé poškození dřeně ve středové části (B). Toto místo je prvním poznávacím znakem, zda jahodník přečká zimu bez poškození. Pokud se vyskytuje velká skvrna, anebo je dřeň celoplošně zabarvená do hnědé barvy, je to důsledek odumřelé tkáně vlivem působení ledových krystalů v buňkách parenchymu.

Zdravá sazenice má dřeň jasně bílou (C), anebo s nepatrnou skvrnou. Sazenice s dostatečnou podzímní výživou draslíkem, fosforem, vápníkem společně s bohatým kořenovým systémem postranních kořenů a zásobou půdní vody je připravena přečkat zimu, aniž by bylo nutné porost přikrývat ochranným materiálem před mrazy.


Switch - nový fungicid na plíseň šedou

vloženo: 19.8.2011 | Vladimír Holaň | Zprávy

V zahraničí dlouhá léta používaný systémový fungicid Switch lze od srpna 2011 aplikovat i v ČR. Obsahuje dvě účinné látky Fludioxonil a Cyprodinil, který působí Logo Switch systémově - je rozváděn v rostlinných pletivech. Jiné fungicidy na plíseň šedou nejsou rozváděny v orgánech jahodníku, proto je Switch jedinečnou a dlouhodobou ochranou.

Druhá účinná látka Fludioxonil zůstává na povrchu listů, kde má kontaktní funkci. Switch má vedlejší efekt u Colletotrichum acutatum a Alternarii.


Odrůda Zumba se mění na Rumba

vloženo: 4.12.2010 | Vladimír Holaň | Zprávy

V první polovině listopadu 2010 došlo ke změně názvu odrůdy. Nově vyšlechtěná 'Zumba' má nyní nový oficiální název 'Rumba'. Odrůda Rumba Důvodem jsou autorská práva na zahraniční obchodní název Zumba.

Rumba patří mezi jednouplodící kultivary dobrých kvalit a jako novinka z ciziny se v ČR rychle rozšiřuje. Během krátké doby je na několika místech prezentována pod starým názvem, který by se již neměl používat.


Rok 2010 hodnotily jahodarny podprůměrně

vloženo: 17.9.2010 | Vladimír Holaň | Zprávy

Letošní rok znamenal pro většinu jahodáren zkoušku. Téměř všude byla úroda vlivem trvalých dešťů podprůměrná. Půda nebyla schopna pojmout rekordní Porost jahodniku množství srážek, takže jahodárny s pěstební technologií na vyvýšených záhonech (tzv. postele) měly lepší výsledky. V některých oblastech se na úrodě podepsala plíseň šedá, jinde Antraknóza, ale hlavně dominovala bílá skvrnitost listů. Poptávka po jahodách výrazně převyšovala nabídku, čímž si plantáže mírně mohly zvýšit prodejní cenu. Velký byl zájem o samosběr, který je rok od roku mezi lidmi oblíbenější. Běžná cena jahod byla v takovém případě 35-45 Kč za kilogram. Vyplývá to z informací od jahodáren v ČR.


Bór a mangan ve výživě jahodníku

vloženo: 18.6.2010 | Vladimír Holaň | Zprávy

Nejnovější zahraniční studie ukazují velký vliv mikroelementů na kvalitu a množství úrody. Mezi nejvíce sledované patří bór a mangan. Za významně zvyšující úrodu může především bór, který se podílí na kvalitním kvetení a následně růstu větších plodů. Jeho hlavním synergickým prvkem je fosfor (P) a naopak antagonistickým vápník (Ca). Bór i mangan jsou obsaženy především v mladých rostlinných tkáních. Podle dalších testů je dostatek manganu nezbytně důležitý pro kvalitu plodů - obsah cukrů a vitamínu C.


Nový trend pěstování jahod

vloženo: 15.5.2010 | Vladimír Holaň | Zprávy

V posledních letech se v USA, Irsku, Belgii, Polsku, ale i v ČR objevuje nový trend pěstování. Jde o rozšiřování sortimentu stáleplodících odrůd a pěstování za speciálních klimatických podmínek, nejčastěji pod fóliovými kryty. Cílem je produkce jahod nejen v červnu, ale minimálně 6 měsíců. K tomuto účelu provedl Národní institut pro výživu a zemědělství v USA srovnání stáleplodících odrůd Seascape, Albion, Everest, Evie 2 a Tristar.

Seascape je nejvíce rozšířeným kultivarem s velmi vynikající chutí, ovšem má pouze středně velké plody. Albion produkuje velké plody o hmotnosti 16 g s průměrnou chutí. Everest vyniká velmi vysokou sklizní, zejména v první dekádě. V druhé části plodnosti, tj. od července do podzimu je nejproduktivnější Evie 2 s lepšími chuťovými vlastnostmi než Everest. Nejlepší chuti bylo dosaženo u kultivaru Tristar s průměrnými výnosy a malými plody.

Stáleplodící odrůdy: Albion, Alinta, Anabella, Aromas, Benicia, Bolero, Calypso, Camara, Cijosée, Cilady, Cirafine, Cirano, Delician, Delikatess, Diadéme, Diamante, Elan, Everest, Eversweet, Evie 2, Evie 3, Evita, Fern, Flamenco, Fort, Frapendula, Gabriela, Grandian, Hummi Kletter, Charlotte, Christine, Jewel, Jubilar, Juliette, Kalinda, Keoki, Laramie, Lidka, Loran, Mara de bois, Marshmello, Mojave, Monterey, Mount everest, Ostara, Pink panda, Pocta, Portola, Quinalt, Reine des vallees, Rimona, Rosana, Rosie, Sallybright, Seascape, Selva, Super star, Tango, Temptation, Tribute, Tristar, Velvet.


Přátelské setkání pěstitelů jahod

vloženo: 4.3.2010 | Vladimír Holaň | Zprávy

Unie ovocnářů severočeského regionu a jahodárna Vraňany zastoupená Bc. Milanem Hančem uskutečnili v obci Chloumek u Mělníka 3.března seminář a přátelské setkání pěstitelů jahod, kde se podle odhadů dostavilo asi 40 velkopětitelů jahod z ČR. Na programu byla jako hlavní témata pesticidní ochrana, novinky proti houbovým chorobám, moderní odrůdy z Holandska, opatření proti antraknóze a moderní systém produkce pod folií.

Ing. Michal Vokřál,CSc. představil například akaricidní přípravek Vertimec 1,8 EC s účinnou látkou abamectin proti nejvíce rozšiřenému škůdci roztočíku jahodníkovému jak na zahrádkách tak i v jahodárnách a nově registrovaný fungicid Ortiva na antraknózu a padlí. Hovořil také o málo známem herbicidu Fusilade Forte 150 EC proti pýru plazivému, přitom zdůraznil jeho použití jen po sklizni. Z oblasti moderních odrůd prezentoval pan Ronald de Bakker z Holandska kultivary Sonata, Figaro, Salsa, Isaura a Zumba, od které předpokládá, že brzy nahradí starší, ale velmi hojně pěstovanou odrůdu Honeyoe. Odkaz: www.fragariaholland.nl

Ing. Jana Kloutvorová z výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy s.r.o. hovořila o opatření proti antraknóze (Colletotrichum acutatum). Tato choroba dělala jahodářům v posledních letech potíže, neboť se jedná o novodobé houbové onemocnění. Doporučila nově registrovaný systemický Jahodník po fólii fungicid Ortiva, jenž obsahuje účinnou látku azoxystrobin. Z firmy Berry servis s.r.o. ing. Martin Louda celkem detailně popsal moderní systém produkce pod fóliovým krytem. Ten umožňuje sklizeň od května do října. Informace ze setkání jsou pro pěstitelé jahod v ČR nové a přínosné, ovšem ani v jednom případě se nejedná o "světový" objev. Vertimec, Ortiva a další prezentované pesticidy se totiž již mnoha let účinně používají v zahraničí. Také pěstování pod fóliovými kryty za účelem prodloužení sklizně (květen-listopad) se stáleplodicími odrůdami se používá v Polsku, kde se plocha pohybuje okolo 10 ha.


Biofungicid na Colletotrichum acutatum

vloženo: 18.2.2010 | Vladimír Holaň | Zprávy

Národní centrum pro biotechnologické informace v USA uvedlo jako biofungicid proti Antraknóze (Colletotrichum acutatum) použití extraktu Puškvorce obecného (Acorus calamus). Vyplývá to z tamních polních pokusů a následně laboratorních testů. Nejúčinnější kontrola byla při aplikaci ve dvou intervalech, na počátku a na konci kvetení.


Dvě nové odrůdy od Starkla

vloženo: 15.1.2010 | Vladimír Holaň | Zprávy

Starkl uvádí na trh doposud v ČR nepěstované odrůdy Kimberley a Vima Zantu. Obě jsou holandského původu vyšlechtěny v roce 1996. Kimberley je křížencem (Chandler x Gorela ) a Vima Zanta ( Elsanta x Korona ). Z uvedených kříženců má Vima Zanta znatelně lepší kvalitatívní předpoklady.


Rozšíření databáze odrůd

vloženo: 31.12.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

V roce 2010 bude databáze odrůd rozšířena o stáleplodící Diamante, Grandian, Selva a jednouplodící Festival (Rosa Linda x Oso Grande), který byl vyšlechtěn v roce 2000. V současnosti je hlavním kultivarem na Floridě, kde zaujímá více než 30% produkce.


Nová vysoce ušlechtilá odrůda

vloženo: 11.11.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

Ve Francii se začíná pěstovat špičková odrůda Darselekt Bright. V porovnání k Darselektu je kvalita plodů znatelně vyšší, sklizeň o něco málo nižší a o 4 dny kratší. Habitus rostlin je vztyčený a více olistěný. Středně velké kónické plody vynikají vysokou tvarovou pravidelností. Jsou zbarvené do krvavě červené barvy, jejich povrch je pevný a lesklý. Darselekt Bright


Povolený akaricid proti roztočíku

vloženo: 13.9.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

V minulých letech byl proti roztočíku určený přípravek Sumithion super, kterému skončila registrace v roce 2008. Po několika měsíční pause, kdy nebyl proti roztočíku registrován žádný pesticid, je již povolen akaricid Vertimec 1.8 EC pod reg.č. 3978-6. Má translaminární účinek zejména u mladých listů, čímž likviduje 95-99% škůdce.


Jahodárna ve Veselé u Semil

vloženo: 7.9.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

V loňském roce jahodárna ve Veselé u Semil měla svou webovou prezentaci na www.jahodarna.cz, ovšem tato adresa již není delší dobu aktívní. Své služby nově prezentují na www.jahodarna.webnode.cz. Popisy a fotografie několika odrůd byly poskytnuty z www.jahody.unas.cz.


Vliv pH na úrodnost jahodníku

vloženo: 12.8.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

V brazilském institutu v Rio de Janeiru byl výzkumem potvrzen značný vliv pH na úrodnost jahodníku. Do zkoušek byly zařazeny odrůdy Marmolada, Selena a Senga sengana. Nejvyšší sklizeň byla dosažena při pH 5,75. Například odrůda Senga sengana měla u této půdní reakci úrodnost 19,7 t/ha a s pH 6,22 jen 14,2 t/ha. Změna půdní reakce o jednu desetinu ovlivnila úrodnost průměrně o 1,15 t/ha.


Zvýšený výskyt chorob a škůdců

vloženo: 23.6.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

Na celém území ČR jsou vlivem trvalých dešťových srážek optimální podmínky k šíření houbovým chorob jako Plíseň šedá, Fytoftora, Bílá skvnitost listů, nebo lokálně i Antraknóza. Porost bez ošetření může být v příštím roce velmi poškozen s následkem nízké úrody. Ze škůdců jsou rozšíření zejména slimáci.


Nové vyšlechtěné odrůdy

vloženo: 24.5.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

Ve Velké Británii jsou v tomto roce vyšlechtěné nové odrůdy Elegance, Lucy a Fenella. Zkoušejí se pěstovat také v Nizozemsku ve sklenících. Do ČR se mohou dostat v horizontu pěti až deseti let. Nejdříve lze očekávat odrůdy z roku 2005: Pearl, Opal, Judibell a Delia.


Biopreparát na houbové choroby

vloženo: 19.5.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

V jedné z největších jahodáren - v Bratčicích u Brna byl testován biologický přípravek Polyversum. Tento biofág je účinný pro Plíseň šedou a další houbové choroby na jahodníku.


Zájem o převislé odrůdy dlouhodobě roste

vloženo: 11.4.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

Zejména propagace odrůdy Mount everest v deníku Metro i v TV magazínu vyvolala mezi lidmi extrémní zájem o převislé odrůdy. Těch je v ČR přes deset, např. Temptation, Super star, Mara de bois, Delikatess, Grandian, Loren, Elan, Camara, Rosana, Hummi Kletter a Frapendula. Většina pochází z Francie a Německa, kde se pěstuje také Jubilar a Rimona. Ty mohou do budoucna v ČR obohatit sortiment převislých odrůd.


Odrůda Mount everest opět na trhu

vloženo: 7.2.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

Firma Fast mail service nabízí ke koupi francouzskou odrůdu Mount everest a označila ji za popínavou. Láká tak klamavou reklamou zákazníky, protože v pravém slova smyslu žádný popínavý či pnoucí jahodník neexistuje. Mount everest tvoří oproti ostatním odrůdám více plodonosných šlahounů, které je však nutné vyvazovat, aby se jak firma propaguje jahodník vyšplhal do výšky. Tuto informaci již nesdělili.


Nové odrůdy v Evropě

vloženo: 17.1.2009 | Vladimír Holaň | Zprávy

V celosvětovém registru je evidováno 822 odrůd jahod. Nové vyšlechtěné v Evropě jsou: Alice, Andana, Bisalta, Carisma, Elkat, Granda, Karel, Madeleine, Marjolaine, Maya, Paros, Patty, Plarionfre, Rosie a Seal. Nejlépe je hodnocena Granda, Patty a Paros - všechny přitom pocházejí z Itálie.


Obsáhlý přehled druhů ovoce

vloženo: 27.12.2008 | Vladimír Holaň | Zprávy

Aleš Kyral jako autor www.rostliny.net vypracoval velmi zajímavý a obsáhlý přehled druhů ovoce.


Jahodárna ve Veselé u Semil

vloženo: 2.9.2008 | Vladimír Holaň | Zprávy

Webová stránka jahodárny ve Veselé u Semil je založena v letošním roce. Své služby, především prodej sadby, prezentují na www.jahodarna.cz.


Samosběr jahod i v srpnu

vloženo: 6.7.2008 | Vladimír Holaň | Zprávy

Hlavní sezóna sklizně jahod skončila, ovšem začínají kvést remontantní odrůdy. Jahodárna v Mnichově Hradišti u Mladé Boleslavi umožňuje samosběr stáleplodící odrůdy Calypso v červenci i v srpnu.


Chybné dávky hnojení

vloženo: 19.5.2008 | Vladimír Holaň | Zprávy

Ve druhém aktualizovaném vydání knihy Pěstujeme jahody (autoři publikace Ludmila Dušková a Jan Kopřiva) na straně 42 v tabulce 4 jsou dávky hnojiv překročené až 40 krát. V záhlaví tabulky je uvedeneno dávkování hnojiv v kg/m2, např. v předjaří NPK 1 kg/m2. Takové množství zaručeně zlikviduje celý porost a kontaminuje půdu na 1-2 roky. Některé hnojiva patří na plochu 10 m2 a jiné až 40 m2, celkově je dávkování velmi nepřesné.


Odrůda "Mount everest"

vloženo: 4.4.2008 | Vladimír Holaň | Zprávy

Novinkou na trhu je Francouzská odrůda "Mount everest" často prezentovaná pod nesprávným názvem "Mont everest". Je převislá a její šlahouny dosahují délky až 1,5 m. Prohlídnout si ji můžete na odkazu zde.


Bio pěstování

vloženo: 21.3.2008 | Vladimír Holaň | Zprávy

V nejbližších měsících přibude návod na bio pěstování, tj. pěstování zcela bez použití anorganických hnojiv a veškerých pesticidů (chemie k ochraně rostlin). Článek bude určen zejména pro drobné pěstitelé - zahradkáře. Jednotlivé postupy budou v návodu zároveň vysvětleny, např. proč je sláma biologickou ochranou proti plísni šedé atd.


Jarní akce pro zahradkáře

vloženo: 23.2.2008 | Vladimír Holaň | Zprávy

V Litoměřicích se ve dnech 2.-6.dubna koná 23.ročník akce pro zahradkáře ve výstavišti Zahrada Čech. Ve výstavě bude nabídka sadby jahodníku, hnojiv, pesticidů atd. Otevírací doba od 9-18 hod. s vyjímkou 6.4., kdy je otevřeno do 17 hodin. Vstupné: dospělí 60 Kč, studenti a důchodci 40 Kč, děti 20 Kč. O této akci také píše v únorovém vydání nejoblíbenější hobby časopis Zahradkář.


Novinky pro rok 2008

vloženo: 31.12.2007 | Vladimír Holaň | Zprávy

Co nového najdete v průběhu roku 2008 na www.jahody.unas.cz ? Většina návštěvníků na této stránce hledá pro svou zahrádku vhodnou odrůdu a radu jak nejlépe jahody pěstovat, což jsou nejčastěji žádané témata. Mým hlavním cílem je podat co nejvíce informací o jahodníku tak, jak to jinde nenajdete.

  1. Na rok 2008 připravuji rozšíření databáze odrůd z 39 na 41 o "Olivii" a "Frikonsu", zároveň přibude seznam úrodnosti odrůd, ve kterém se ihned dovíte jakou hmotnost plodů vytváří jednotlivá odrůda na jedné sazenici. K tomuto účelu bude sloužit digitální váha s přesností jednoho gramu.

  2. Během celého roku se budu zabývat průzkumem k dosažení kvalitnější fotosyntézy a jaký vliv to bude mít na množství úrody, výsledky si pak budete moct prohlédnout v menu Průzkumy.

  3. Nová bude i fotogalerie lákavých obrázků plodů jahod zachycené hromadně, nebo i v detailu. Velmi zajímavá bude část přibližně s třiceti fotografiemi jak se postupně vyvíjí plod od počátku až do konce (poupě, květ, růst plodu).


Katalog BAKKER

vloženo: 9.9.2007 | Vladimír Holaň | Zprávy

V katalogu JARO i PODZIM 2007 jsou u popisu odrůd jahodníků uvedené nepravdivé informace. Téměř u všech odrůd jsou chybné termíny sklizně, respektive jednouplodící či červnové odrůdy např. Korona, Gigantella maxim a další mají v popisu termínu sklizně "červen-září". BAKKER také mylně uvádí, že odrůda Ostara má pevné plody.
Uvedení na pravou míru - pevnost dužniny je u každé odrůdy jiná, konkrétně plody odrůdy Ostara jsou ze širokého sortimentu odrůd, měkké a šťavnaté. Jednouplodící odrůdy např. Korona , Gigantella maxim a další plodí pochopitelně jen v červnu, zájemci o přesnější dny kvetení a plodnosti se mohou obrátit , na email: vladimir-holan@centrum.cz, nebo si mohou prohlídnout kalendář sklizně na této webové stránce s podrobnými informacemi.


nahoru


Teď máte důvod číst,
pořiďte si obsáhlou knihu...

Zahuštěný řádek
Vyvýšené záhony
Stolový systém
Vertikání hydropónie
Rotační aeropónie

Popis více než 50 odrůd

Fotografie nedostatku živin
Tabulka antagonismů a
synergismů

Plíseň šedá
Antraknóza
Fialová skvrnitost
Fusariové vadnutí
Hnědá skvrnitost
Bílá skvrnitost
Fytoftora kořenů
Fytoftora plodů
Rhizopusová hniloba
Padlí
Verticiliové vadnutí

Pilatka růžová
Květopas
Háďátko
Mnohonožky
Mravenec
Plži
Mšice
Chroust
Lalokonosec
Roztočík
Sviluška

Fyziologické poruchy v růstu
Kontrola porostu
Práh škodlivosti
Princip biologické a
chemické ochrany
obrázek publikace

obrázek publikace

Jahodník v březnu Fenofáze: Jarovizace

Práce: Odstranění všech starých listů, mělké narušení povrchu půdy.

Výživa: Dusíkaté vápno 2-3 g/m2, hnojivo pro ovocné stromy a drobné ovoce 15 g/m2,každý týden foliární přihnojení roztokem Hycol8 v dávce 0,5-1,0 ml/m2.

Choroby: Padlí jahodníkové.

Škůdci: -

Novinky 31.1.2018
Vytvořena na Facebooku diskuzní skupina Jahodáři.
1.12.2016
Přidány soubory PDF asociace NASGA v části Experimenty pro VIP. , soubory chráněné heslem.
22.6.2014
Zaevidována nová jahodárna Odrava nedaleko Chebu s poř. č. 41 v seznamu 69 jahodáren.
Zprávy 28.1.2018
Prognóza úrodnosti
Listopadové i prosincové teploty a nyní i v lednu se pohybují těsně nad nulou, přitom velmi ...
13.7.2014
Členství v nadnárodní asociaci pěstitelů jahod

Od května 2014 se zvyšuje odbornost na jahody.unas.cz díky získanému členství v nadnáro...


20.1.2014
Únor - čas na jahodník ze semen
Pěstování jahod z výsevu je stále více oblíbenější. V zemích jako je Ukrajina, Francie a ...


© 2007, Jaroslav Holaň